Tütün Yaprağının Renk ve Parlaklık Niteliği

Tütünlerin farklı kaliteye sahip olduğunu içiciler bilirler. Dolayısıyla yalnız içim sırasında değil tütüne dışarıdan bakıldığında da kalitesini almak mümkündür. Kaliteli bir tütünün nitelik değeri rengiyle sabittir. Tütün bitkisinin vejetasyon evresinden başlanarak yapraklarının kırımları esnasındaki olgunluk durumu önemlidir. Tütünün yapraklarının kalitesini belirleyecek olan önemli konulardan bir tanesi de sarartma, kurutma ve fermantasyon evrelerinde ne aşamadan geçtiğine bağlıdır. Tütün üretimden işleme sürecine kadar standart bir şekilde gerçekleşirse bu durumda kendine has olan renk karakterini de kazanmış olur.

Türkiye’de son yıllarda tütün üretimi ve içimi konusunda büyük bir talep olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla eskiden tütün üretimi aşamasına çok fazla önem verilmezken sonraki yıllarda talebin çok olması da bu alanların daha faydalı bir şekilde kullanılmasına imkan sağlamıştır. Türkiye’nin bir çok noktasında tütün üretimi gerçekleştiriliyor. Ancak tütün içicileri ise hangi bölgede yetişen tutunun ne kalitede olduğunu biliyorlar. Ancak ilk kez bir tütün için ya da arasıra tütün kullanan birisinin hangi tütünün kaliteli olduğunu bilmesi de pek mümkün değildir. Bunun için bu konufa fikri olmayanlara Adıyaman tütününün başarılı olduğunun altını çizebiliriz.

Tütün uygun olan satış alanlarında bulunabildiği gibi internet üzerinden de sipariş geçilerek satın alınabilir. Ancak bunun için doğru firmanın bulunması önemlidir. İnterneti bu alanda kötüye kullanan kişilerin olduğunu da biliyoruz. Örneğin kaliteli şeklinde satılan bir tütünün çok kalitesiz olarak satıldığından bahsedebiliriz.

Tütünün kalitesini belirleyen faktörlerden birisi de nasıl kurutulduğu konusunda olmuştur. Çok kuru olan bir tütünün içimi sert olacağından boğazda yanmaya neden olacaktır. Nemli tütününün içimi diğerlerine göre daha kolaydır. Bu nedenle tutunun toplu alınması halinde de nasıl saklanması gerektiğinin mutlaka çok iyi bilinmesi gerekir.

Dünyada tütün Pazarı

Tütün Türkiye’nin yanı sıra dünyada da birçok ülkede üretilir.  Bunun iççin pazardaki tutunun renkleri yetiştirildiği ülkeye göre de farklılık gösterecektir. Tütünde renkler açık ve koyu iki şekilde olur. Bu iki renk arasındaki en önemli faktör ise kalitedir.

Sigaralık Türk tütününde esas renkler, açık sarı, portakal sarısı açık kırmızı ve kırmızı renkleridir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir