Tütün Nasıl Sarılır?

Tütün Türkiye’de kotalı olarak üretilen bir bitkidir. Yaklaşık olarak 1 metre uzunluğunda olan bitki tüylü yapraklara sahiptir. İçerisinde yer alan nikotinin kapalı olan alanlarda kullanılması yasaklanmıştır. Tütünün yaprakları sigara için kullanılırken tohumları ise boya yapımında, ilaç ve yağ sanayinde kullanılmaktadır. Tütün dünyada 10 ülkede aktif bir şekilde üretilir. Bu ülkeler arasında Amerika, Çin ve Türkiye vardır.

Tütün Nedir?

Patlıcangiller ailesinden olan tütün devlet kontrolünde üretilmiş ve Türkiye’de yalnız belli bir bölgede üretimi gerçekleştirilir. Tütünün kalitesi yüksek olursa tohumlarından elde edilen yağda o kadar yüksek olur. Bu yağ sabun ve boya yapımında kullanılmaktadır. İri gövde yapısı vardır, yapışkan bir özelliğe sahip olan tütün yazın çiçek açarak yazın sonunda hasat edilir.

Tütün Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Tütün ilk olarak Kızılderililer tarafından Amerika’da keşfedilmiştir. Daha sonra dünyaya ve Türkiye’ye yayılan Tütünün bağımlılık yapar ve bu da insan sağlığına zararlı olan yanıdır. Tütün aynı zamanda böcek ilacı ve tarım ilacı olarak da kullanılır. Tütün hasadı yapılırken erken saatlerde başlanması gerekir. Tütünün yaprakları çok fazla gevrediği zaman yaprakları ufalandığı zaman hasat işlemleri zorlaşacaktır. Tütün hasat edildikten sonra ipe dizilir ve kurutulma aşamasına geçilir. Sonrasında ise makinelere alınarak inceltilir ve sigara sarımında kullanılacak olan şeklini alır. Tütün bitkisi her yıl yeniden üretilir ve hasat edilir.

Tütün Sarma Aşamaları Nelerdir?

Tütün sarılabilmesi için yapraklarının ince olması gerekir. Kolay sarılabilmesi için nemli olması gerekir. Kuru tütün sarılması zor olacağı gibi içilirken sert olur. Tütün elin dışında makine ile sarılır ve sarma aşamasında makineye ne çok ne de az miktarda konulur.  Makineye konulan tütün serilerek gerekli sertliğe ulaşması sağlanmalıdır. Yaprak sonrasında makaron yani tütün kâğıdı makinenin ağız bölümündeki yerine yerleştirilir ve sonra sarıma geçilir.

Tütün sarılırken belli bir düzende olması gerekiyor. Aksi takdirde tütün ve kağıt zarar görebilir. Tütünün nem miktarı ve uygun kesim olduğundan emin olunduğu da kaliteli bir sarma gerçekleşmiş olur. Bunların tamamı Tütünün kalitesini belirleyen faktördür. Ancak her bölgede yetiştirilen Tütünün içimi aynı değildir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by