Sarma Tütün Zararlı mı?

Tütün ürünleri içenlerin en çok merak ettiği konular arasında yer alan hangisinin zararlı olduğu konusu bu zamana kadar hep tartışılmaya devam etmiştir. Biz de günümüzde hızla kullanımı yaygınlaşan sarma tütün ve bu tütünlerle ilgili olarak sizin için bir bilgilendirme yazısı hazırlayalım istedik. Hangisinin zararlı olduğu konusuna başlamadan önce şunu belirtebiliriz ki aslında tütün ürünleri kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra akciğer hastalıklarında da ana bir kaynaktır. Bunun için tütün ve sigarayı bırakmak en mantıklı çözümdür.

Türkiye’de tütün ürünleri konusunda en çok talep edilen şüphesiz sigaradır. Gerek kolay kullanım olsun gerekse kolay erişim. Sigara kullanımını artırırken, sigaraya yapılan zamla birlikte her tarafta tütüncüleri de görmeye başladık. İşte buradaki soru işaretinin asıl kaynağı da budur. İnsanlar kolay tüketim için sigara tercih ediyorlar ancak daha uygun fiyatlı olmasından dolayı tütün almak istiyorlar.

Sarma Sigara (Tütün) Nedir?

Tütün ilk olarak Kızılderililer tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Özel bir kokuya sahip olan bu bitki önceleri tarlalarda yakılıp karıştırılarak çıkan dumanın çekilmesi şeklinde yapılıyormuş ancak sonrasında dini ayinlerde de kullanılmaya başlamış ve daha sonra yayılarak bugünkü formuna kadar gelmeyi başarmıştır.

Tütün aslında patlıcangiller familyasından olan bir bitkidir. Ancak iki farklı şekilde kullanılabilir. Bunlardan birincisi sigara ikincisi ise zirai ilaç üretimi. Tutunun yaprakları sarma sigara imalatında kullanılırken içerisindeki alkollitrelerde zirai mücadele de tercih edilir. Yani ideal bir böcek ilacıdır. Aslına bakarsanız böceklerin bile kaçtığı bir bitkiyi bizim içimize çekmemizde normal değildir. Tütünün yapraklarının içerisinde şu maddeler yer alır. Tanen, zamk, nişasta, reçine ve alkolitler.

Sarma Sigara Tütününün Zararları Nelerdir?

Sarma tütünün zararları şu şekildedir. El ve ayaklarda titremelerin meydana gelmesine sağlar, sinir bozukluğunda etkilidir, hafıza kaybına yol açar, migreni tetikler, tansiyonu etkiler, solunum yolu hastalıklarına neden olur, cildi bozar, selulit yapar ve bebeklerin gelişimini etkiler. Bunlar sayılabilecek olan nedenlerden bir kaçıdır. Ancak bunların dışında da pek çok zararından söz etmek mümkündür. Kısacası tütün insan sağlığına zararlıdır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir