Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır?

Tütün çeşitlerinden dolayı doğru tutunu seçebilmek önemlidir. Bunun için sarma sigara içicileri farklı tütünler deneyerek kendileri için en uygun olanı bulmaya çalışırlar. Dünyada bilinen tütün çeşitleri arasında en iyisi denilebilecek birkaç tanesi var ancak önemli olan konu bunun damak tadıyla alakalı olan bölümüdür. Çünkü bazıları sert tütün içmeyi severken bazıları daha yumuşak olanları tercih eder. Bunun için öncelikli olarak sizin hangi türde bir tütün tercih ettiğinizi bilmeniz gerekiyor. Örneğin yumuşak bir dumanı olsun istiyorsanız seçeceğiniz tütünün de nemli olması gerekiyor. Çünkü kuru bir tütün sert olacak ve içerken boğazınızda acı bir tat bırakacaktır. Bu da bir tütün içicisi için tercih edilmeyen bir yöntem olacaktır.

Türkiye’de üretilen tütün genelde tekel sarmalık ve işlenmiş olandır. Bu tütünler ise en çok İzmir, Manisa, Tokat, Hatay ve batmanda üretilirler. Ancak bu tütünler arasında bile içim farkı vardır. Mesela Bitlis tütünü denilen çeşit direk kıyımı yapılarak içimi gerçekleştirilen tütünler arasındadır. Son zamanlarda insanların sarmalık tütün aramalarının en önemli nedenlerinin başında da sigara fiyatlarına yapıla zamlar geliyor. Tüketici bir sigara için en alt limit olan 12 TL gibi bir rakama neredeyse 3 paket sarma tütün alıyorlar. Bu da bir aile bütçesini düşündüğünüz zaman ciddi bir tasarruf anlamına geliyor.

Tütünün içilmesi zor olduğundan dolayı ilk kez başlayacak olanların da zorlandığını görebiliyoruz. Sarma diyoruz ancak filtreli ve sarılı bir şekilde olması kullanımı kolaylaştırırken vermiş olduğu tadın farklılığı da ister istemez sigara içenleri ikiye bölmüş durumda. Bazıları bu şekilde önemli bir tasarruf sağladıklarını dile getirirken bazıları da yumuşak içimlerinden dolayı normal sigara paketi almayı tercih ediyorlar.

Adıyaman Tutunu

Şu an Türkiye’de en çok tercih edilen tütün hangisi denildiğinde Adıyaman tutunu demek yerinde olacaktır. Bu tütünde ekstra hiçbir işlem yapılmaz dolayısıyla içimi daha keyifli olacaktır. Bu tütün Adıyaman’a has olsa da Türkiye’nin her yerinde bulabilmeniz ve ulaşabilmeniz mümkündür. Özellikle büyükşehirlerde açılan tütün merkezleri de insanlara farklı alternatifler sunarak tütün kullanmayı daha cazip hale getiriyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by