Adıyaman Çelikhan Tütüncüsü

Bazı tütün üreticileri, tutunun hafif ve sarı olması için kimyasal kullanır, ancak Adıyaman Çelikhan tütünü kesinlikle böyle bir tercih yapmaz.

Tütün yapısı itibariyle karasal iklimde yeşeren bir bitkidir. Bunun için Türkiye’nin her bölgesinde tütün yetiştiriciliği söz konusu değildir. Ancak tütün yetiştirilen bölgelerde de kalite bakımından birbirinden farklı özellikler söz konusudur. Bunun için Adıyaman tütün sipariş verilmek istenildiğinde mutlaka doğru firmaları seçmek gerekir.

Tütünün nemli bölgelerde yetiştirilmesi oldukça zordur. Çünkü tütünün ekimi yapıldıktan hasar sürecine varıncaya kadar geçen süre içerisinde gerekli olan güneşi depolaması ve olgunlaşması gerekir. Eğer bunu kimyasal reaksiyonlarla elde etmeye çalışırsanız bu durumda kalitesiz ya da kalitesi düşük tütünler ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla bu tarz tütünler hem hafif hem de içimi keyifli olmaz.

Adıyaman’ın güneşi e ikliminden dolayı tütüne ayrı bir tat ve kalite kattığı bilinir ve bu bölgedeki insanların çoğu tütün tarlalarında kaliteli üretim yapabilmek için gerekli olan her türlü girişimi de yapar. Tütün güneşini uzun süre boyunca almış olması gerekir ve güneşi aldıkça rengi hafif sarıya doğru kaçmaya başlar. Tütün üreticiler ve kaliteli tütünden anlayanlar bu ince ayrıntıyı çok iyi bilir ve bunun için seçimi her zaman kaliteliden yana kullanmaya özen gösterir. Hafif içimli tütün herkes tarafından tercih edilmez, ancak bu demek değildir ki tütünün içim esnasında sert olması gerekir. Tütün içerken boğazınızı acıtmadan o hafif sertliği size yaşatması gerekir. Sigara kullananların en çok hoşuna giden de budur. Yani burada ince bir çizgi söz konusudur ve bu ince çizgiyi yakalayabilen tütün kaliteli olarak bilinir.

Çelikhan Dağ Tütünü

Çelikhan, Adıyaman’a bağlı olan bir ilçedir ve özellikle bu ilçenin tütünü kendi sınırlarını aşarak Türkiye’nin birçok şehrine kadar ulaşmıştır. Çelikhan dağ tütünü kendi başına yetişir ve hiçbir ekstra desteğe ihtiyaç olmadığından dolayı hasat sonrasında kaliteli bir tütün ortaya çıkar. Yani siz bir tütün içicisiyseniz Çelikhan tütününü nerede görürseniz görün mutlaka anlarsınız. Hem hafif, hem sert arasında bir tadı olan tütünün siparişini internet sitemiz üzerinden yapabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir